El Món - Notícies i actualitat d'última hora en Català
Una altra avaria d’Adif altera el funcionament de Rodalies durant 7 hores

Nou matí amb incidències a Rodalies que han provocat retards a l’R2 sud i altres línies durant 7 hores. Pocs minuts després de les 12 h, els tècnics d’Adif havien reparat l’avaria a la catenària que obligava a circular en via única en el tram de l’R2 sud entre Sant Vicenç de Calders i Vilanova. Les afectacions han arribat a provocar retards de 60 minuts i, ara, es comença a restablir gradualment les freqüències i serveis a les línies R2 sud i Regionals del corredor sud.

Des de l’inici del servei, Adif, l’empresa pública que gestiona les infraestructures ferroviàries estatals, informava de l’avaria a la catenària, a la qual també calia sumar-li un problema al sistema de senyalització. Tot plegat, ha provocat una limitació de la capacitat operativa en aquest tram que afecta els trens de l’R2 sud i dels regionals del corredor sud de Catalunya.

Un usuari afectat per l'avaria a la catenària a l'estació de Sant Vicenç de Calders utilitza el servei complementari en autobús per continuar el seu trajecte | ACN (Ariadna Escoda)
Un usuari afectat per l’avaria utilitza el servei complementari en autobús per continuar el seu trajecte | ACN

Afectacions a altres línies

A través de les xarxes socials, Rodalies de Catalunya ha informat que aquesta avaria provocava afectacions a altres línies. Hi ha hagut retards de més de 60 minuts a l’R13, l’R14, l’R15, l’R16 i l’R17.

I a l’R4, una avaria al sistema de senyalització entre Martorell i Sant Sadurní d’Anoia ha provocat retards de 15 minuts.

Diverses incidències en una setmana

La incidència d’aquest divendres arriba just una setmana després de l’avaria massiva a Rodalies. Divendres passat, una incidència al sistema de telecomunicacions d’Adif que va obligar a aturar durant més de tres hores la circulació de tots els trens de Rodalies, regionals i de Llarga Distància en via convencional a Catalunya. L’avaria a la xarxa ferroviària catalana va afectar a més de 80.000 usuaris des de primera hora.

Hores després compareixia en roda de premsa la presidenta d’Adif, María Luisa Domínguez González, per explicar les causes de la incidència. Domínguez va atribuir-la a un error en el hardware dels discos durs i afegia que s’havia obert una investigació interna per aclarir què els va fer malbé.

El Govern demana el traspàs de Rodalies

Poc després que es restablís el servei de l’avaria massiva de divendres passat, el president de la Generalitat, Pere Aragonés, i el vicepresident i conseller de Polítiques Digitals i territori, Jordi Puigneró, carregaven contra la mala gestió del govern espanyol de Rodalies a Catalunya i en demanaven el traspàs a la Generalitat.

De fet, Puigneró va enviar una carta a la ministra de Transports, Raquel Sánchez, en què tornava a demanar el traspàs “amb urgència” de les infraestructures ferroviàries.

Més notícies
El tram de l'R3 entre Mollet Santa Rosa i Parets del Vallès ha quedat interromput per un atropellament | Europa Press

Atropellament mortal en un tram de la línia R3 de Rodalies

Notícia: Atropellament mortal en un tram de la línia R3 de Rodalies
Comparteix
La víctima hauria envaït un punt no autoritzat entre Mollet Santa Rosa i Parets del Vallès
Notícia: Atropellament mortal en un tram de la línia R3 de Rodalies - Mobile
El vicepresident de la Generalitat, Jordi Puigneró, en un acte / ACN

Puigneró fixa de límit el debat de política general pel traspàs de Rodalies

Notícia: Puigneró fixa de límit el debat de política general pel traspàs de Rodalies
Comparteix
El conseller diu que està fart d'esperar i critica la "manca de voluntat política del govern espanyol"
Notícia: Puigneró fixa de límit el debat de política general pel traspàs de Rodalies - Mobile
Les pluges inunden els carrers / ACN

Matí de caos a Rodalies pels efectes de la pluja al Maresme i Girona

Notícia: Matí de caos a Rodalies pels efectes de la pluja al Maresme i Girona
Comparteix
S'acumulen retards de fins a 20 minuts per avaries provocades per la pluja
Notícia: Matí de caos a Rodalies pels efectes de la pluja al Maresme i Girona - Mobile
Aragonès i Puigneró denuncien l'escàndol del Catalangate / ACN

El Govern insisteix en el traspàs de les Rodalies i crea una subdirecció

Notícia: El Govern insisteix en el traspàs de les Rodalies i crea una subdirecció
Comparteix
Territori prepara una estructura i equips tècnics que gestionin els treballs per assumir la xarxa ferroviària
Notícia: El Govern insisteix en el traspàs de les Rodalies i crea una subdirecció - Mobile

Comentaris

  1. Icona del comentari de: Sofert usuari. a setembre 16, 2022 | 07:38
    Sofert usuari. setembre 16, 2022 | 07:38
    Aixó no és noticia, la noticia sería que un dia no hi hagués problemes amb rodalies. Però aixó sembla impossible.
    • Icona del comentari de: Selvatà. a setembre 16, 2022 | 13:36
      Selvatà. setembre 16, 2022 | 13:36
      i encara sort que hi ha doble via! A la línia Barcelona-Massanet tenim una gran part amb via única. Imagineu-vos-ho!
    • Icona del comentari de: O ja no tenim ni dret a protestar? a setembre 17, 2022 | 11:15
      O ja no tenim ni dret a protestar? setembre 17, 2022 | 11:15
      Que en som de masells. Ens trepitgen per tots cantons. Ens ho prenen tot, lleis, impostos, dignitat, obres, rodalies, aereoport... i nosaltres calladets, uns, els unionistes, no poden protestar, els dirien sessecionistes, ui NO i viva españa; els altres, els independentistes, tenim por, el gos sempre llepa l'amo, encara que aquest el tracti malament. Recordem TOTS que tenim dret a protestar
  2. Icona del comentari de: Ricard a setembre 16, 2022 | 08:05
    Ricard setembre 16, 2022 | 08:05
    Sembla que el racisme del president de RENFE no serveix per què els castellans facin funcionar res.
  3. Icona del comentari de: Francesc Font a setembre 16, 2022 | 08:57
    Francesc Font setembre 16, 2022 | 08:57
    Una altra avaria a Renfe mentre que el director d'aquí se'n fot que Puigneró demani el traspàs. La ministra Raquel Sánchez, de Gavà i no de qualsevol poblet de la Mancha, ens diu que tot va de conya. Els militars censuren una pel•lícula catalana que simplement un fet que va es va veure arreu del món l'1 d'octubre del 2017. No a l’Espanya espanyola, esclar. Un absolut inepte ple d'amor “patrio” a la llengua castellana, esdevinguda espanyola, fa unes traduccions territorials ridícules i grotesques. El repartiment dels fons europeus es fa sota el sistema de: "uno para mi, uno para ti, y uno para mi. Uno para mi, uno para ti, y uno para mi", etcètera. Junqueras i companyia han d'anar a la capital del centro a donar explicacions per una manifestació que no han pogut controlar...i assegurar que ara sí, ara tot està controlat... No, amics. Voler fotre el camp d'Espanya no és ultranacionalisme, ni supremacisme com diuen alguns sense argumentar res. No. És simple instint de supervivència..
    • Icona del comentari de: I n d e p e n d è n c i a a setembre 16, 2022 | 11:34
      I n d e p e n d è n c i a setembre 16, 2022 | 11:34
      Francesc, gràcies per adonar-te'n, més val tard que mai, de la nostra fotuda situació, però el que contes malauradament es pot aplicar des de fa 300 anys... Malgrat que el temps canviï i doncs el context, els actors sempre han estat els mateixos, "militars", traductors "territorials" (molt bona la definició) però, això no és d'ara havien traduït durant segles san Cucufate o san Baudilio... i malauradament els col·labos de l'interior també hi han estat. Aquest és el primer pas, adonar-nos on som des de fa massa temps i reaccionar, ja ho sabem que cadascú vol la independència per una causa determinada, però, com tu dius ara ja és clarament i sense embuts, per supervivència i hi afegiria per dignitat. Al meu parer el què escrius de la "manifestació que no han pogut controlar" m'hi sobra, jo hi vaig ésser i hi hauria anat independentment de qui l'hagués "organitzada", jo no em faig sentir "controlat" per ningú i com en altres anys vaig estar entre votants, militants i simpatitzants d'ERC, Junts per Catalunya i de les CUP. Ànims !
    • Icona del comentari de: Anònim a setembre 19, 2022 | 13:27
      Anònim setembre 19, 2022 | 13:27
      Si no t'agrada viure aqui,marxat a un altre lloc i punt,ves cap a França. La gent com tu,nomes fa que tocar wls collons i que el pais no avancem.
  4. Icona del comentari de: Anònim a setembre 16, 2022 | 10:36
    Anònim setembre 16, 2022 | 10:36
    Claro, traspasar y así facilitar las cosas al bobierno. Lo que el nene & cia tienen que hacer es poner los 00s sobre la mesa y pedir explicaciones a ADIF, y exigir que mejoren el servicio. Pero claro, como les dan más dinero pá que callen, o bien, les dan más cuerda con la tontería del catalán, eso ya no importa. Hala, a disfrutar de lo votado.
  5. Icona del comentari de: Usuari... a setembre 16, 2022 | 11:18
    Usuari... setembre 16, 2022 | 11:18
    Us estalviareu temps i diners si informeu els dies que els trens de rodalia de Renfe/Adif arriben a l'hora i no tenen cap avaria ni incidència.
  6. Icona del comentari de: Anònim a setembre 16, 2022 | 11:45
    Anònim setembre 16, 2022 | 11:45
    ¿ Y quién pagará el traspaso si se hace ? ¿ Por qué los catalanes tienen que asumir ese gasto cuando es una cosa del gobierno central ? ¿ Que hay detrás que no se explica ? Acordaros - si cercanias pasa a la gene, los gastos los pagáis vosotros. Y no son cuatro chavos, eh. ¿ Querréis más impuestos ?
    • Icona del comentari de: Pere a setembre 16, 2022 | 12:52
      Pere setembre 16, 2022 | 12:52
      Algú li ha d'explicar com funciona l'estat espanyol a aquest despistat. Quan es fa un traspàs de competències de l'estat espanyol a un govern autònom, n'hi ha 17 (millor dit 15 i dues que recapten els diners i lliuren una quota anyal a l'estat espanyol) i dues ciutats africanes autònomes, a més a més del traspàs de les "competències" hi ha inclòs el traspàs dels diners destinats a l'activitat traspassada ( o l'estat espanyol continua fent-se càrrec). És a dir fins i tot hi ha traspassos que no inclouen el finançament i el continua pagant l'estat espanyol, els diners son els mateixos, faci l'estat espanyol d'intermediari o no. Des de l'any 1979 hi ha una gran quantitat d'exemples a tot l'estat espanyol. Potser el més semblant és el traspàs de la companyia de ferrocarrils espanyola FEVE a la Generalitat de Catalunya, l'any 1979 i que ara son els FGC Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya. Aquests comentaristes espanyolistes és lògic que si no capeixen què és i com funciona un traspàs de competències del seu propi estat espanyol a un govern autònom, no comprenguin res del que passa al nostre país en "matèria" del procés engegat cap a la independència política. Precisament amb la independència política serà més "fàcil" de comprendre-ho tot plegat, car l'estat independent recaptarà, gestionarà i utilitzarà els recursos econòmics generats per el país. Sr Anònim : "En ello estamos"
  7. Icona del comentari de: ProuJa a setembre 16, 2022 | 13:43
    ProuJa setembre 16, 2022 | 13:43
    La gent no està cansada d'aquests ineptes?? Fotem un boicot ja a tota aquesta xusma, ja prou de tanta tonteria.
  8. Icona del comentari de: Ñorlandia no va a setembre 16, 2022 | 13:44
    Ñorlandia no va setembre 16, 2022 | 13:44
    A paisos tercermundistes els trens funcionen millor que a espanya
    • Icona del comentari de: Independència a setembre 16, 2022 | 16:30
      Independència setembre 16, 2022 | 16:30
      Aleshores que hi fem els catalans encara dins d'Espanya (tret dels que son sota sobirania francesa) ? N'hi ha que us queixeu de tot, dels polítics, dels partits i de la mare que ens va parir... i sembla que tingueu molta pressa, però, el retard en aconseguir la independència, no és de l'octubre del 2017 ençà... (tant de bo) Malauradament portem dècades, segles de retard. Espavilem-nos, organitzem-nos millor per aconseguir l'objectiu.
  9. Icona del comentari de: ton c. a setembre 16, 2022 | 16:44
    ton c. setembre 16, 2022 | 16:44
    ara Renfe i Adif, diu que farán uns abonaments i que cada usuari podrá fer servir en funció de les vegades que l´enxampi alguna incidéncia als trens i al cap d´unes quantes et pagarán un bocata de tortilla española.
  10. Icona del comentari de: Miren a setembre 16, 2022 | 18:51
    Miren setembre 16, 2022 | 18:51
    Lo de Rodalies ja no es pot aguantar, podríem dir que ens ho estan posant en safata. Ara ja no va de queixes i lamentacions. Ara va ja de plantar-se, de mobilitzacions, de vaga. Poden ser així d'inútils, però nosaltres en paguem les conseqüències o simplement experimenten amb nosaltres a veure fins quan aguantarem perquè ens ho empassem tot. Em costa d'entendre que davant un abús tan persistent l'anem entoma'n dia si dia també amb tanta resignació. Aixequem-nos ja! MOBILITZACIÓ no solament d'usuaris perquè ens afecta a tots. VAGA. Puigneró posat per la feina o plega.
  11. Icona del comentari de: Sofert usuari. a setembre 17, 2022 | 06:45
    Sofert usuari. setembre 17, 2022 | 06:45
    Dissabte 17 de setembre de 2022. Tres quart de set del matí; a veure quina serà l'avaria (o avaries) d'avui.

Respon a O ja no tenim ni dret a protestar? Cancel·la les respostes

Comparteix

Icona de pantalla completa