Un dia més, els usuaris de Renfe es troben amb imprevistos a la xarxa ferroviària que els deixa sense poder arribar als seus destins durant hores. Aquest divendres, el matí s’ha tornat a complicar a Rodalies després que una avaria d’Adif, l’empresa pública que gestiona les infraestructures ferroviàries estatals, n’alterés el funcionament durant set hores. La línia R2 sud entre Sant Vicenç de Calders i Vilanova i la Geltrú ha quedat tallat per una avaria a la catenària en aquest tram provocant retards de més de 60 minuts. Han passat més de 4 hores fins que Renfe ha pogut posar en marxa un servei complementari per carretera. Tot plegat, ha provocat frustració i resignació entre usuaris.

Un dels afectats, Josep Màsich, s’ha vist obligat a continuar el seu trajecte amb autobús i ha titllat el servei de “penós”. Altres usuaris, com l’Ainhoa Rodríguez, que es dirigia a Castelló, han patit retards de fins a 60 minuts.

Acabar el trajecte en autobús

La incidència d’aquest matí, que s’ha detectat des de l’inici del servei, ha indignat els usuaris de Rodalies, que sovint es troben amb avaries i incidències en aquesta xarxa ferroviària. Perquè els viatgers poguessin arribar als seus destins, la companyia ha gestionat el servei de 10 autobusos que s’han acostat a l’estació de Sant Vicenç de Calders a partir de tres quarts de deu del matí.

Diversos usuaris afectats per l'avaria a la catenària a l'estació de Sant Vicenç de Calders demanen informació sobre com continuar el seu trajecte | ACN (Ariadna Escoda)
Diversos usuaris afectats per l’avaria a la catenària a l’estació de Sant Vicenç de Calders demanen informació sobre com continuar el seu trajecte | ACN

Altres usuaris han continuat els trajectes en direcció a Lleida i Vilanova principalment i els seus trens s’han aturat a totes les parades. L’afectació no ha sigut només en el tram de l’R2 sud tallat, sinó que els viatges que anaven en altres direccions s’han trobat amb una falta de comunicació sobre la circulació dels seus trens. És el cas de la Cecilia Mguema, una passatgera que viatjava a València, ha lamentat que des de Renfe no se li proporcionés informació sobre la sortida del seu tren ni quines alternatives tenia.

La ministra de Transports torna a disculpar-se

Aquesta incidència arriba una setmana després de l’avaria d’Adif que va afecta tota la xarxa ferroviària de Rodalies durant més de 3 hores. Una incidència que va afectar més de 80.000 usuaris. Avui, la ministra de Transports, Raquel Sánchez, ha tornat a disculpar-se per la nova incidència i que ha afectat amb retards i aturades les línies R2, R4, R13, R14, R15, R16 i R17. Ho ha fet durant la presentació de l’avantprojecte per a l’ampliació i reordenació de l’estació de Barcelona-Sants aquest matí. Sánchez ha afegit que “les incidències es produeixen a tot arreu”, referint-se a altres xarxes ferroviàries.

Més notícies
Panells de l'estació de Sants informant de la incidència a Rodalies | ACN (Miquel Vera)

Adif atribueix l’avaria a Rodalies a un “error en els discos durs”

Notícia: Adif atribueix l’avaria a Rodalies a un “error en els discos durs”
Comparteix
Asseguren que estan investigant què els ha malmès
Notícia: Adif atribueix l’avaria a Rodalies a un “error en els discos durs” - Mobile
El conseller de Territori, Jordi Puigneró, en una conferència al Cercle d'Infraestructures / Marta Vidal

Puigneró envia una carta al govern espanyol demanant el traspàs de Rodalies

Notícia: Puigneró envia una carta al govern espanyol demanant el traspàs de Rodalies
Comparteix
Ho fa després de l'incidència tècnica d'Adif del passat divendres que va inutilitzar la xarxa de trens durant més de tres hores
Notícia: Puigneró envia una carta al govern espanyol demanant el traspàs de Rodalies - Mobile
Puigneró carrega contra la gratuïtat de Rodalies | Marta Vidal

Puigneró, contra la gratuïtat de Renfe després de l’avaria: “Quin desastre”

Notícia: Puigneró, contra la gratuïtat de Renfe després de l’avaria: “Quin desastre”
Comparteix
Puigneró demana al govern espanyol el traspàs de Rodalies
Notícia: Puigneró, contra la gratuïtat de Renfe després de l’avaria: “Quin desastre” - Mobile
L'estació de la Garriga / ACN

Adif enceta una nova fase de les obres de desdoblament del tram Parets del Vallès-La Garriga

Notícia: Adif enceta una nova fase de les obres de desdoblament del tram Parets del Vallès-La Garriga
Comparteix
El 23 d’agost començarà el desmantellament de la línia 4 de l’estació de La Garriga on es construiran edificis tècnics
Notícia: Adif enceta una nova fase de les obres de desdoblament del tram Parets del Vallès-La Garriga - Mobile

Comentaris

  1. Icona del comentari de: uno que vive en Tabarnia a setembre 16, 2022 | 15:11
    uno que vive en Tabarnia setembre 16, 2022 | 15:11
    El Isaias, s,ha cansat de tibar
  2. Icona del comentari de: Tal com sona a setembre 16, 2022 | 15:17
    Tal com sona setembre 16, 2022 | 15:17
    Segur que, objectivament, una gran part d’usuaris no veuen bé una Catalunya independent… doncs auuuu, a fotre’s i patir les consequències…jo vaig en cotxe a tot arreu…
  3. Icona del comentari de: ernst a setembre 16, 2022 | 15:56
    ernst setembre 16, 2022 | 15:56
    els maquinistes de les rodalìes son el Borbo i Sanchez?
  4. Icona del comentari de: Pere Llimonera i Citronell a setembre 16, 2022 | 16:21
    Pere Llimonera i Citronell setembre 16, 2022 | 16:21
    Bueno, "Accidents happen"... los mas extraordinario y anómalo es que los partidos suprematas siempre quieran culpar a otros de todo y N0 asumir nunca ninguna responsabilidad en nada, pese a hacer tantas cosas mal y haber metido a Catalunya en un pozo tras décadas de hacer todo al revés...
    • Icona del comentari de: PED-R-ITO a setembre 16, 2022 | 16:48
      PED-R-ITO setembre 16, 2022 | 16:48
      Pedro, seguro que los indepes hacemos muchas cosas mal, pero el desastre de Rodalies es respondabilidad del gobierno de tu país. No pasa nada x reconocerlo.
  5. Icona del comentari de: ton c. a setembre 16, 2022 | 16:31
    ton c. setembre 16, 2022 | 16:31
    diu que ara als ministres del ram, els farán cursets per disculpar-se, i que no es vegi tant el llautó.
  6. Icona del comentari de: Dtort a setembre 16, 2022 | 18:28
    Dtort setembre 16, 2022 | 18:28
    Los espsnolitos que vais en tren teneis wie llevar la rojigualda y hondearla para celebrar el puteo a lis catalinos
  7. Icona del comentari de: Miren a setembre 16, 2022 | 18:53
    Miren setembre 16, 2022 | 18:53
    Lo de Rodalies ja no es pot aguantar, podríem dir que ens ho estan posant en safata. Ara ja no va de queixes i lamentacions. Ara va ja de plantar-se, de mobilitzacions, de vaga. Poden ser així d'inútils, però nosaltres en paguem les conseqüències o simplement experimenten amb nosaltres a veure fins quan aguantarem perquè ens ho empassem tot. Em costa d'entendre que davant un abús tan persistent l'anem entoma'n dia si dia també amb tanta resignació. Aixequem-nos ja! MOBILITZACIÓ no solament d'usuaris perquè ens afecta a tots. VAGA. Puigneró posat per la feina o plega.
  8. Icona del comentari de: Espectador a setembre 16, 2022 | 20:44
    Espectador setembre 16, 2022 | 20:44
    Just acabaven de sortir les declaracions del manaire de RENFE, el Sr. Taboada, dient que RENFE funciona prou bé. Quins pebrots. Als que han votat els socialistes i pateixen Rodalies ho sento, però per coherència que ho entonin i no es queixin

Nou comentari

Comparteix

Icona de pantalla completa